MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKEJ REPUBLIKY V BOXE ŽIAKOV
ODDIELY Z VÝCHODU REPUBLIKY
MAJSTROVSTVÁ SR ŽIAKOV ÚPLNE ODIGNOROVALI
Dňa 4. marca 2006 za účasati 39 boxerov - žiakov (MŽ - 12, SŽ - 27) z deviatich oddielov uskutočnili v nitrianskej športovej hale OLYMPIA Majstrovstvá Slovenskej republiky v boxe mladších a starších žiakov. Majstrovstvá republiky tejto vekovej kategórie úplne odignorovali oddiely z Východného Slovenska. Traja z borcov, ktorí sa prezentovali do bojov nezasiahli, nakoľko nemali súperov. Kategóriu mladších žiakov vyhral oddiel BC OBK Tomášikovo s 19 bodmi za dva tituly a tri druhé miesta. Po dva tituly získali aj oddiely BC Dunaj Rom Komárno a BC Galanta. V kategórii starších žiakov sa na prvom mieste umiestnil oddiel BC Galanta s 38 bodmi za štyri tituly a šesť druhých miest. Na druhom mieste skončil oddiel BC OBK Tomášikovo s 11 bodmi za jeden titul a dve druhé miesta. 100 % úspech mali dvaja borci BC RTJ Malacky, ktorí štartovali v kategórii starších žiakov a obaja sa stali majstrami SR, skončili s 10 bodmi na treťom mieste. Majstrovstvá mali slušnú športovú aj spoločenskú úroveň.
Nad vážením a regulárnosťou výsledkov dohliadal ako hlavný rozhodca Ing. Tibor HORNIG - AIBA z Komárna. V ringu a na bodoch sa striedali rozhodcovia: Peter JACHMAN (AIBA - Zlatná  na Ostrove), Jaroslav JAKUBÍK (AIBA - Bratislava), Ing. Miroslav JAKUBÍK (AIBA - Bratislava) a Branislav MITOŠINKA (EABA - Nová Dubnica). Pracu ŠTK zabezpečoval jej predseda Mgr. Milan MARKO z Bratislavy. Zdravotné zabezpečenie mala na starosti MUDr. Silvia BYTELOVÁ z Nitry.
Usporiadateľom tohoročných majstrovstiev mladších a starších žiakov, bol oddiel BC Stavbár Nitra. Majstrovstvá prebehli v boxerskej sále športovej haly OLYMPIA dňa 4. marca 2006. Pred žrebovaním vykonala JURY nezvykle prísnu kontrolu štartovných dokladov, pričom okrem tradičných úkonov sa zamerala na presný vek boxerov, platnosť členských preukazov a nárok  na ZKB. Na štart však boli napokon pripustení aj niektorí boxeri bez ZKB, čo však v tomto prípade neuvádzam ako kritiku, ale skôr ako snahu na riešenie situácie, keď súbojov o titul by bolo menej, hoci boxeri zaprezentovaní boli.
V ringu bolo vybojovaných spolu 18 duelov, z toho 6 vo vekovej kategórii mladších žiakov a 12 starších žiakov, čo je v porovnaní na rok 2005 menej, keď na podujatí chýbal kompletný Východ, čo šampionát výrazným spôsobom ochudobnilo, veď vlani bol tento región zastúpený až jedenástimi boxermi.
V kategórii mladších žiakov upútali slušným boxerským prejavom borci Mikuláš FERDINAND a Dániel HERCEG z BC OBK Tomášikovo a Jakub KAČA s Branislavom KUKIM z BC Galanta. U starších žiakov sa v dobrom svetle ukázali Patrik RAJCSÁNYI z BC Žitný ostrov Zlaté Klasy, Ľuboš FERDINAND z BC OBK Tomášikovo, Daniel KLÍMA z BC RTJ Malacky, Jozef ROSTÁS z ŠKB Spartak Komárno, boxeri ŠKP Bratislava Štefan MEZEI a Alexej BARCZI a ďaľší galanťania Arpád a René LAKATOŠOVCI.
POZNATKY
Po skončení podujatia mi telefonovali tréneri, členovia TMK Martin STRASZER a Marián SMOLÁK, vo veci štartu boxerov bez ZKB resp. ročníka 1991, ktorí mali k tejto problematike určité výhrady a ktoré budú predmetom rokovania TMK.
PRIPOMIENKY
1. Je potrebné seriózne zvážiť, ako ďalej so ZKB vo vekovej kategórii žiakov. Je to základná veková kategória, keď hlavne u mladších žiakov nerozhoduje boxerský kumšt, ale skôr vyššie nasadenie, odvaha či útočné po
ňatie boja. Deti v tomto veku nie sú ešte osvalené, neovládajú boxerskú techniku hlavne v obrane a najčastejšie vyhrávajú bojovnosťou.
2. Pokiaľ ide o Majstrovstvá SR, o pripustení boxera na štart by sa popri splnenom hmotnostnom a vekovom limite nemalo viac diskutovať.
Jedno z najväčších prekvapení v nitrianskom ringu bol boxer ŠKP Bratislava Štefan MEZEI, ktorého pred ďalším kolom pripravuje tréner Róbert OLÁH.
Kto sa na Majstrovstvách Slovenskej republiky prihlásil, musí si byť vedomý, že ide o najvyššiu súťaž jednotlivcov v domácom ringu.
3. Vedenia oddielov by mali mať k národným majstrovstvám zodpovednejší prístup a mali by svojou účasťou aj náležite podporovať.
NÁVRH OPATRENÍ:
Prerokovať na zasadnutí TMK otázku boxerov v súvislosti s výkonnostnou triedou v kategórii žiakov a výsledok predostrieť na prerokovanie  výkonnému výboru SABA. Z a túto otázku je zodpovedný ústredný tréner.